Szabó Leslie nevét a zenekedvelő közönség jól ismeri, dalszerzőként és előadóként évtizedek óta szólítja meg a közönséget. Azok közé a művészek közé tartozik, akik szeretik a klasszikus értékrendet, ezért nem az aktuális és gyakorta múlékony, divatos trendek szerint alakítják a zenei pályájukat. Nemrégiben egy meglepő újdonsággal hívta fel magára a figyelmet, belépett a kortárs írók sorába. Könyve a címében még nem árulja el a titkot, azonban a regény olvasása közben kiderül, hogy igencsak fontos szerepet játszik a történetben a paraplé.
- Kinek ajánlod a könyvedet?
- Egyszerű lenne most azt mondani, hogy mindenkinek, de leginkább talán a zenekedvelő közönség számára lehet vonzó. Nekik mindenképpen érdemes elolvasni. Persze annak örülnék a legjobban, ha minél többen találkoznának a főhősömmel és megismernék mindazt, amit el akartam mondani a sztorin keresztül.
Mert olyan dolgokról szól, ami megmutatja azokat a folyamatokat, amelyek egészen meglepő módon képesek befolyásolni az emberek életét. Benne van a jó lehetőség éppen úgy, mint azok a felszínen nem is látható visszásságok, amik bukást vagy felemelkedést eredményeznek.
Ahogy arról is szól a történet, hogy amikor beindul a gépezet, akkor már egyáltalán nem maga az érintett irányít, hanem a várható haszon, ami elválaszthatatlan a folyamattól. Amikor egy üzlet beindul, akkor az egyes ember sikere már mellékes szál, sokkal inkább a profit áll a célkeresztben, ezért pedig szinte minden feláldozható. Ez meglehetősen szókimondó formában jelenik meg a könyvemben, miközben a főhős sorsának alakulása egy élvezhető, fantázia szülte regénybe van beágyazva.
- Talán nem árulunk el titkot, ha elmondjuk, hogy a Paraplé főszereplője a zeneipar „hálójába” gabalyodik bele. Ez nyilván gyorsan feltűnik az olvasónak és persze automatikusan felveti a kérdést, hogy a főszereplő és a regény szerzője között van-e valamilyen azonosság?
- A látszat ellenére ez nem egy „titokolt” életrajzi regény. Ugyanakkor számos olyan elemet tartalmaz, ami valós szál és a zeneipar elmúlt évtizedeiből emeltem be a sztoriba. Nemcsak a hitelesség kedvéért, sokkal inkább azért, mert be akartam mutatni néhol fanyar humorral, időnként meglehetős szókimondással a szórakoztató szektor árnyoldalait is. Ugyanis ez hozzátartozik a történethez.
A felelősségvállalás, az etikus viselkedés és a döntéshozatal mikéntje is nagyon egyértelműen jelenik meg. Az a típusú szemlélet, hogy mi minden esik áldozatul annak, ami felé a világ most megy. Ahogy azt sem lehet tudni, hogy a mi valóságunkban ez a tulajdonképpen megállíthatatlan tendencia hova fog kifutni. Mennyi álságosságot bír még el az ember a látszat fenntartása érdekében.
Mindezzel együtt nem egy szakmai kesergőt írtam, hanem a humor, a szürrealitás segítségével igyekszem – nem titkolt célként – felhívni a figyelmet egy tendenciára, ami akár valamiféle közös gondolkodásra is késztet. Ugyanakkor a fókuszban mégis a szórakoztatás áll. Szeretném, ha a Paraplét a buszon, villamoson, vonaton is olvasnák az emberek menet közben. Örülnék, ha sok olvasónak lenne jó ajánlat ez a könyv a kikapcsolódáshoz.
A Paraplét a könyvimádók webshopjából rendelhetik meg.
Csaba Beatrix